Masz przyjaciela czyli Jedz, módl się, kochaj w Rzymie

Luca Spaghetti "Masz przyjaciela czyli Jedz, módl się, kochaj w Rzymie"

Luca urodził się w Rzymie w 1970r. We wrześniu 2003 roku poznał Elizabeth Gilbert (pisarkę). To ona napisała "Jedz, módl się, kochaj" oraz "I że cię nie opuszczę".

W 2010 roku zekranizowano jej powieść, której akcja toczy się we Włoszech, potem w Indiach i wreszcie na Bali, gdzie poznaje Felipe z Brazyli.

To kim właściwie jest ten Luca? To on wprowadził ją w świat kuchni włoskiej i pokazał jak wygląda życie w Rzymie. Książka "Masz przyjaciela" ukazuje jego życie zanim ją poznał, oraz spotkanie Liz w jego odczuciu. W filmie Lucę zagrał Giuseppe Gandini, a Liz oczywiście Julia Roberts.

Żeby zrozumieć sens całej tej historii, trzeba sięgnąć po obie książki oraz na końcu oczywiście film.
Swoją przygodę rozpoczęłam od filmu. Podobał mi się jego klimat. Ale najgorsze sceny były, kiedy pokazywano makaron w przybliżeniu!! Momentalnie brzuch burczał. Chyba przed obejrzeniem dobrze jest coś sobie ugotować. :D
Dużo wcześniej słyszałam, że książka jest rewelacyjna, ale nie miałam okazji się z nią spotkać. Teraz, kiedy moja mama przypadkiem wypożyczyła tę powieść, będę szukać Liz w bibliotece.


Ciekawostki, które zdradza nam sam Luca Spaghetti
  • "w roku 38 p.n.e niespodziewanie wytrysnęła spod ziemi fontanna niezindentyfikowanego bliżej oleju-niektórzy jeszcze dziś chcą wierzyć, że była to ropa naftowa- który wypływał nieprzerwanie cały dzień. Zdarzenie zostało uznane za cud i dlatego w tym miejscu, w którym odkryto źródło oliwy, po łacinie fons olei, została później wybudowana bazylika Santa Maria in Trastevere, Marii Panny na Zatybrzu"
  • "Limoncello - <--(link do zdjęcia) słodki i świeżo smakujący owocami likier. Wystarczy kilka świeżych cytryn, z któych  zdejmuje się skórkę, ale jedynie żółtą część- nie wolno obierać z białą, gdyż likier zrobi się gorzki. Skórkę wkłada się do naczynia, zalewa czystym 95% alkoholem i szczelnie zamyka. Niektórzy dodają laskę cynamonu, inni uważają, że zalew powinien trwać miesiącami, z okresowymi przelewaniami, inni, jak ja że 2 tyg. wystarczą aż nadto. Następnie w garnku z ciepłą wodą rozpuszcza się cukier, aż do otrzymania syropu, który trzeba całkowicie ostudzić. Wówczas łączy się syrop i przefiltrowany alkohol. Nektar gotowy"
  • podejście włochów do tematu makaronu "(...)potrawka w sosie pomidorowym! Od razu poczułem wilczy głód. Za tak zachęcającą potrawkę mógłbym nawet popełnić przestępstwo"
  • Fontanna di Trevi- ma starożytne początki, gdyż jest miejscem, w którym znajduje się ujście Aqua Virgo, akwedukt zbudowany na polecenie Marka Wipsaniusza Agryppy w roku 19 p.n.e. w celu zapewnienia wody Termom. Nazwa akweduktu, Dziewicza Woda,  wywodzi się z legendy mówiącej, że źródło, które miało dać mu początek, wskazała Agryppie młoda dziewczyna.
W tej książce można nie tylko poznać życie Luci, ale także dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat Rzymu czy kuchni włoskiej. Mam nadzieję, że w jakiś sposób zachęciłam Was do przeczytania tej magicznej ksiązki :)

Pozdrawiam iiz755

Komentarze

Popularne posty