Historie miłosne

Hej,
Za chwile Walentynki, czas miłości i romansideł w TV.... Dzisiaj chciałabym się podzielić z Wami książką, której nie lubię, ale przyniosła mi szczęście na szkolnym konkursie :)
Eric-Emmanuel Schmitt

„Historie miłosne”


EMILY, ODETTE, GABI, HELENE, DONATELLA, ISABELLE i kobieta z bukietem..Pan Schmitt opisał siedem historii miłosnych (jedna na każdy dzień tygodnia?): od niespełnionej, po taką która kończy się morderstwem.

 


PONIEDZIAŁEK: „Marzycielka z Ostendy”

Do pensjonatu Emmy Van A. przyjeżdża pisarz. Zaprzyjaźniają się, dzięki czemu poznaje jej historię. Panna Van A. w młodości przyjaźniła się z prostytutkami, ale nigdy nie była jedną z nich. Kilka lat później porzuciła swój dom rodzinny by zamieszkać w Ostendzie. 

To tutaj znajduje miłość swojego życia. Początek przypomina historię Ulissesa i Nauzykai, kobiety która odnajduje nagiego mężczyzną nad brzegiem wody.

I chociaż cała ta opowieść wydaje się nierzeczywista, Emma naprawdę zakochała się w księciu z wzajemnością. Każda bajka kończy się słowami „I żyli długo i szczęśliwie”. Przykro mi, nie tym razem.

Po śmierci niepełnosprawnej kobiety zjawia się mężczyzna. Czy tym razem prawda wyjdzie na jaw?
 
WTOREK: „Zbrodnia doskonała”

Nieraz zdarzyło się nam posłuchać głupich rad innych ludzi, ale to my powinniśmy kierować swoim życiem.

Gabi obmyśla morderstwo swojego męża. Wszystko idzie jak po maśle, rodzina i przyjaciele naiwnie wierzą w jej niewinność. Ale czy jej mąż sobie na to zasłużył? Czy morderczyni mogła aż  ta się pomylić? „To niemożliwe, by mężczyzna kochał tę samą kobietę przez ponad trzydzieści lat”.

Uniewinniona wraca w góry, gdzie wyrównuje rachunki „(…) Muszę do niego dołączyć”.


ŚRODA: „Kobieta z bukietem”
Dzień w dzień….  Od 15 lat… na peronie z bukietem…. czeka kobieta. Tylko wytrwali zostaną wynagrodzeni. Tym razem bukiet trafił do rąk mężczyzny, na którego tyle czekała.
„Fenomen kobiety z bukietem polegał na tym, że życie wracało do czystej formy, przeznaczenie posiadało literacką przejrzystość, stawało się oszczędne jak dzieło sztuki. (…) do końca moich dni będę się zastanawiał, czy owego dnia z pociągu wysiadła śmierć, czy miłość?”

CZWARTEK: „Odette Jakkażda”
Kto z nas nie marzył o byciu z jakimś przystojnym aktorem, albo muzykiem? No dobra, a może chociaż sportowcem? Tak też było w przypadku Odette.
2 spotkanie+ list= niezła niespodzianka
Panna Jakkażda próbuje naprawić małżeństwo swojego ukochanego pisarza… do tego stopnia, że ląduje w szpitalu na atak serca.
„Nasze drogi mogą się przecinać, ale nigdy nie spotkamy się naprawdę”.
Czy jest jeszcze szansa na happy end? Może ich drogi jednak się nie rozejdą. 

PIĄTEK: „Piękny deszczowy dzień”
Helene i Antonio szaleńczo w sobie zakochani, w końcu się pobierają. Fikcja czy prawdziwa miłość, a może jedno z drugim?
„Ponieważ w końcu i tak się go pozbędę, po co się spieszyć?”. Jej misterny plan kończy się ślubem, a potem dwójką dzieci. I gdzie ta rzekoma ucieczka?
„Antoine tymczasem dał mu na imię Maxime i mówił do niego „moja miłości”. Zmusiła się, by go naśladować i od tej pory nieznośny, wrzeszczący kawał sikającego i srającego mięsa, który rozerwał przedtem jej wnętrzności, stał się na kilka lat przedmiotem najczulszej troski Helene”. Kobieta zmieniła swoje podejście dopiero wtedy, kiedy widziała męża martwego na trawniku. Ale jest już za późno. 

SOBOTA: „Bosa księżniczka”
Aktor Fabio przed swoim występem dostaje bukiet kwiatów. Cały czas zastanawia się od kogo mogą być. Spotyka za kulisami Donattelę. Idą razem na kolację. Jedno jedyne spotkanie. Jakiś czas później, Fabio próbuje ją odnaleźć. Niestety dziewczyna nie żyje..
„Od dziecka biegała wszędzie na bosaka. Nazywaliśmy ją dla żartu bosą księżniczką”.

NIEDZIELA: „Wszystko czego potrzeba do szczęścia”
Ostatnia miłosna historyjka. Kobieta, która przypadkiem trafia na nieznajomą w salonie fryzjerskim. Dziwne zachowanie, zabawa w detektywa, a w ostateczności odkrycie szokującej prawdy o własnym mężu. Samuel, który w czasie trwania małżeństwa z Isabelle dopuścił się zdrady. W wyniku tego urodził się Florian. Jak to zniesie Isabelle? I co się stanie z Samuelem?
  

***


Niektóre z tych historii są ciekawe, inne szokujące, ale jedną cechę mają wspólną- atak serca. Ileż można powtarzać ten sam motyw? Na dłuższą metę staje się to irytujące.


Okładka książki zachęcająca… ale treść… Hmm… nie koniecznie. Najciekawsza z historii to z pewnością„Odette Jakkażda”, normalna, nieprzerysowana.


Do teraz nie mogę pojąć, jak kobieta z takiego błahego powodu jest w stanie zabić osobę, którą kocha? Dlaczego posłuchała rady nic nie znaczącej pseudo wróżki?! Mowa o Gabrieli.


Jest tyle ciekawych i naprawdę wzruszających książek o miłości m.in. Nicholasa Sparksa. Można je czytać wielokrotnie, a tą wypadałoby rzucić w kąt i zapomnieć jak najszybciej.


 

  ;) PozdrawiamKomentarze

Popularne posty